"Kreatywna matematyka"
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

     W tym szkolnym 2023/24 nasza grupa przystąpiła do projektu edukacyjnego pt. „Kreatywna matematyka” Projekt jest okazją do innowacyjnego i pomysłowego podejścia do edukacji matematycznej poprzez wielozmysłowe poznawanie świata liczb, figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych. Celem projektu jest rozwijanie kluczowych kompetencji matematycznych ,rozbudzanie kreatywności i twórczego myślenia, zwrócenie uwagi na występowanie i stosowanie matematyki w życiu codziennym, rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych, usystematyzowanie wiadomości z zakresu edukacji matematycznej, aktywizacja i integracja grupy.   

   W realizacji kolejnych modułów projektu "Kreatywna matematyka" nasze przedszkolaki bardzo dobrze sobie poradziły. Kończąc przygodę z matematycznymi wyzwaniami poznawały cyfry przy pomocy zmysłów, utrwalały kodowanie oraz rozwijały umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia i szacowania. Wszystkie aktywności dzieci podejmowały z wielką ochotą, były one świetną formą doskonalenia matematycznych kompetencji, kreatywności i współpracy. Umiejętnościom , które tak bardzo są nam potrzebne.

  

   W ostatnich miesiącach dzieci z grupy V poszerzały swoje umiejętności matematyczne w czasie codziennych zajęć. Kolejne moduły projektowe zakładały; geometrię z w zabawie oraz matematyczne układanki. Tworzyły kartki świąteczne dobierając odpowiednie figury, kreatywnie tworzyły matematyczne układanki a także przestrzenne figury geometryczne. Wykonały szereg łamigłówek matematycznych, ucząc się w świetny sposób wykonywania działań matematycznych, a przede wszystkim umiejętności współpracy w grupie.

  

     Działania projektowe rozpoczęliśmy w październiku realizując poszczególne moduły ; matematyka w przyrodzie, matematyka wokół nas. Dzieci ćwiczyły symetrię, tworzyły zbiory oraz układały proste rytmy. Utrwalały gatunki drzew z których pochodzą liście, porównywały kolor, kształt i wielkość. Tworzyły kreatywne mandale rozwijając wyobraźnię i planowanie. Dary jesieni posłużyły nam do utrwalenia liczb oraz ułatwiły rozwiązywanie prostych  działań matematycznych. Przedszkolaki bardzo chętnie wykonywały proponowane zadania, bawiąc się i ucząc matematyki która okazuje się bardzo przyjazna , ciekawa i zachęcająca do dalszych wyzwań.