"Kim będę, gdy dorosnę"

 • Policjant - „Policjanta praca to nie jest zabawa, bo dbanie o porządek i bezpieczeństwo to jego sprawa” mogliśmy się o tym przekonać w piątek 27 września 2019r. podczas spotkania z policjantami naszego miasta. Nasz dzielnicowy opowiedział nam jak wygląda praca policjanta, a każde chętne dziecko mogło przymierzyć lub obejrzeć prezentowane przez policjantów akcesoria. Spotkanie to było także dobrą okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa w domu, w przedszkolu oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Pan policjant zwrócił także uwagę jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi i jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy zaproszonego gościa.

 

 • Nauczyciel - „Nauczyciel dobrze wie, że nauka to jest super sprawa” tak brzmiał temat następnego zadania w innowacji pedagogicznej, który zrealizowaliśmy w naszych grupach w dniach 10 - 11 października 2019r. Przedszkolaki poznały piosenkę „Nauczyciel dobrze wie…”, na jej podstawie odpowiedziały kim jest nauczyciel oraz czym się zajmuje. Rozpoznawały za pomocą dotyku przedmioty, których potrzebuje do pracy nauczyciel. Dzieci uczestniczyły także w zabawach z dzieciństwa nauczycieli takich jak: guma do skakania, „Zbijak” i „Klasy”. Każda grupa wykonała także pracę plastyczną przedstawiającą „Wymarzonego  nauczyciela”.

 • Kucharka - „Co Pani Kucharka włożyła do garnka?” 17 października 2019r. wszystkie przedszkolaki spotkały się  z paniami pracującymi w naszej kuchni, czyli potocznie mówiąc z naszymi "kuchareczkami". Panie opowiadały dzieciom na temat swojej pracy, opisywały i tłumaczyły dlaczego noszą odpowiedni strój, prezentowały wybrane narzędzia konieczne w ich pracy. Uświadamiały dzieciom jak ważne jest prawidłowe odżywianie, a także poznawanie nowych smaków. Panie kucharki pytały także, o ulubione potrawy i obiecały że, będą je gotować w miarę możliwości. Praca naszych kucharek jest niezwykle trudna, ponieważ posiłki w przedszkolu są nie tylko zdrowe, są również smaczne i pięknie wyglądają. Dlatego na zakończenie tego miłego spotkania dzieci piosenką i drobnymi upominkami podziękowały paniom kucharkom. Dziękujemy za wszystkie zdrowe i kolorowe dania, które nam serwujecie! Podsumowaniem tego dnia były działania kulinarne w grupach. Dzieci pod kierunkiem swoich nauczycieli wykonywały sałatki owocowe, sałatki warzywne, soki owocowo - warzywne i wiele innych zdrowych przysmaków.

 • Krawiec - „Tańcowała igła z nitką” Jak igła z nitką, to oczywiście krawiec - 5 listopada 2019r. naszym gościem był pan Jan Czanguleit - właściciel pracowni krawieckiej. Pan Jan jest z wykształcenia i zamiłowania krawcem z wieloletnim stażem. Z entuzjazmem opowiadał dzieciom o tajnikach tego zawodu. Dzieci zapoznały się z przyborami potrzebnymi  do jego  pracy  oraz wyglądem maszyny do szycia. Nasz gość zaprezentował różne materiały tekstylne i elementy dekoracyjne, które wykorzystuje przy szyciu. Była też chwila na naukę przyszywania guzików i tutaj swoje umiejętności manualne - pod czujnym okiem pana Jana, zaprezentował Filip z grupy V. Na zakończenie spotkania złożyliśmy podziękowania panu krawcowi i otrzymaliśmy zaproszenie do tego, by odwiedzić  jego pracownię krawiecką  -  z którego na pewno skorzystamy. Po spotkaniu każda grupa w swojej sali zajęła się projektowaniem jesiennego ubrania wykorzystując różne materiały i techniki plastyczne. Efekty tych prac można podziwiać w przedszkolnej szatni.

 

 • Pielęgniarka - „Nosi biały czepek i biały fartuszek i może Ci pomóc, gdy boli Cię brzuszek” -18 listopada 2019r. gościła w naszym przedszkolu pani Danuta Saternus - Gnus, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w szpitalu w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani Danusia przypomniała nam jak należy ubierać się odpowiednio do pogody i właściwie się odżywiać. Zwróciła uwagę jak ważne dla zachowania zdrowia jest przestrzeganie higieny i prowadzenie zdrowego stylu życia. Opowiadając o swoich obowiązkach demonstrowała różne akcesoria np. maseczkę ochronną. Na zakończenie serdecznie podziękowaliśmy za miłe spotkanie i wręczyliśmy przygotowany upominek.

 • Górnik - „Hej  w  kopalni  praca  wre  górnicy  pracują.  Całe  noce,  całe  dnie  Węgiel  wyrąbują” 4 grudnia 2019r. dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat zawodu górnika. Poznały wygląd munduru galowego górnika, jego czapki, zwrócono szczególnie uwagę takie elementy jak pióropusz w różnych kolorach, krótką pelerynę, górnicze godło. Omówiono wygląd stroju roboczego: narzędzi wykorzystywanych przez górnika. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawach ruchowych przy piosence „Hej w kopalni”, a następnie obejrzały film edukacyjny na tablicy multimedialnej przedstawiający pracę górniczą i ciężkie warunki pracy.

 • Malarka - „Więc choć pomaluj mój świat…” 10 grudnia 2019r. nasze przedszkole odwiedziła pani Bożena Wanat, która z wykształcenia jest plastykiem i w naszej miejscowości prowadzi zajęcia w sekcji plastycznej, w kinoteatrze dla dzieci w różnym wieku. Pani Bożena wspominała, że od dawna była zainteresowana malarstwem, a w dzieciństwie cały wolny czas spędzała na rysowaniu i malowaniu. Podczas spotkania artystka zaprezentowała i opowiedziała o swoich obrazach. Przedszkolaki wysłuchały ciekawostek na temat niektórych technik plastycznych, dowiedziały się co nieco na temat przyborów malarskich, a także materiału, na którym można malować np. papier, tektura, deska, no i w końcu płótno. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o nowe pojęcia plastyczne: sztaluga, blejtram, pastele, farby akrylowe, płótno, paleta. Dzieci pod okiem artystki miały okazję tworzyć własne dzieło, malując farbami fragmenty wspólnej pracy artystycznej. Spotkanie z malarką dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych emocji oraz inspiracji do tworzenia samodzielnych, ciekawych prac. Bardzo dziękujemy pani Bożenie za odwiedziny oraz wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy kolejny raz. Może na jakimś wernisażu?

 • Kierowca„Lecz ja mówię wszystkim chłopcom, że kierowcą muszę być” 29 stycznia 2020r. dzieci, a szczególnie chłopcy ze szczególnym zainteresowaniem poznały zawód kierowcy, wygląd i nazwy różnych pojazdów lądowych, wodnych i powietrznych, a także dźwięki im towarzyszące. Dzieci zdobyły wiadomości na temat sposobów przemieszczania się dawniej i dziś, podziału środków transportu, a także analizowany wiersz „Kto najszybszy?, Kto najważniejszy?” M. Berowskiej. Każda grupa podjęła działalność plastyczno - techniczną, przygotowując wspaniały pojazd i tak powstała wystawa pojazdów.

 

 • Piosenkarka - „Śpiewać każdy może” - 30 stycznia 2020r. nasze przedszkole odwiedziła pani Marzena Rakowska. Dzieci poznały zawód piosenkarki, atrybuty, które potrzebne są podczas występu na scenie. Wspólnie z gościem wykonały ćwiczeń z emisji głosu. Przedszkolaki miały możliwość pośpiewania do mikrofonu, oraz potańczenia przy znanych, lubianych piosenkach.Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze pełnej śpiewu i muzyki. Bardzo dziękujemy pani Marzenie za odwiedziny oraz wspólnie spędzony czas.

 • Fryzjer - „Fryzjer  ma  wprawę,  ze strzyżeniem  ma  zabawę” - 5 marca 2020r. obchodziliśmy w przedszkolu „Dzień Szalonej Fryzury”. Dzieci przychodziły do przedszkola w niezwykłych uczesaniach. W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej "Kim będę, gdy dorosnę”, nasze przedszkole odwiedziła pani fryzjerka Beata Wolarz, która zaprezentowała przedszkolakom przyrządy, urządzenia i akcesoria niezbędne do pracy w zakładzie. Podczas wizyty gościa wszyscy doskonale się bawili. Dzieci dowiedziały się o pracy fryzjera w salonie, poznały przybory oraz przełamały strach przed peleryną. Pomimo rewelacyjnych fryzur, dzieci bardzo chciały usiąść na fotelu i skorzystać z usług pani Beaty, która – „jak prawdziwy magik” – wyczarowała fantazyjne uczesania. Dziękujemy bardzo za poświęcony czas i piękne fryzury.

 • Marynarz „Ja  jestem  marynarzem i wszystkie morza znam” - kolejnym zawodem jaki poznały dzieci był marynarz. Podczas zajęć 10 - 11 marca 2020r. przedszkolaki poznały pojęcia związane z pracą marynarza i jego środowiskiem. Z wielkim zainteresowaniem obejrzały ciekawe filmy o morzu i jego skarbach oraz bajki z marynarzem w roli głównej. Wspaniale bawiły się do piosenki „Ja jestem marynarzem”. Na zakończenie każdy pokolorował obrazek marynarza i mógł zbudować z wybranych klocków statek.

 

 • Aktor 
 • Ogrodnik 
 • Kominiarz 
 • Piekarz