W tym roku szkolnym chcemy skupić się na "Kalendarzu świąt nietypowych". Pierwszym zadaniem, które realizowaliśmy był „Dzień Origami”.
Origami to technika składania papieru , która wywodzi si ę z Chin, choć to w Japonii uczyniono z niej tradycyjną narodową sztukę. Sztuka ta rozwija m.in. logiczne myślenie, sprawność manualną, orientację przestrzenną oraz uczy uważności i cierpliwości. Modelowanie prostych form, takich jak zwierzątka, rośliny, czy postacie trwa zaledwie kilka minut, a daje bardzo interesujące efekty. Składanie, zaginanie, dociskanie papieru, raz na jedną raz na drugą stronę, umożliwia przedszkolakom ćwiczenie ruchów niezbędnych do płynnego i starannego pisania.

Ćwiczona przy wykonywaniu origami koordynacja wzrokowo-ruchowo-przestrzenna przydaje się ponadto przy nauce czytania. Wykonując papierowe modele, uczyliśmy się poprzez ruch, zdumienie, zachwyt i radość. Byliśmy zaskoczeni jak wiele papierowych cudów może powstać z pozornie zwykłej kartki. Z papierowych kwadratów, kół, trójkątów wyczarowaliśmy pracę o tematyce zwierzęta domowe. Efekty prac były imponujące.